Saturday 14 May 2005

Full results (with times) are available from Mikrotime here (in race order).


Status

Race No.
(heat / final)
1st place 2nd place 3rd place No. of entries

 Men's Eights [ M8o ]


Senior 1

125 Pangbourne College Peterborough City Thames Tradesmen 3

Senior 2

101 / 113 University of London Royal Shrewsbury School Pangbourne College 7

Senior 3

106 / 121 London Canford School Auriol Kensington 8

Senior 4

129 St Peter's School Emanuel School Latymer Upper School 7

Novice

127 Abingdon School Tiffin School Curlew 4

J18

116 Shiplake College St Peter's School Canford School 4

J16

146 Abingdon School Canford School x 2

 Women's Eights [ W8o ]


Senior 2

128 Furnivall Vesta Curlew 3

Senior 4

157 University of East Anglia Auriol Kensington / Furnivall [Vesta DQ] 3

 Men's Quadruple Sculls [ M4x ]


Senior 2

110 Peterborough City Northwich x 2

Senior 4

141 Nortwich Tiffin School Shiplake College 3

J16

155 Windsor Boys School A Tiffin School Windsor Boys School B 3

 Women's Quadruple Sculls [ W4x ]


Senior 4

143 Canford School A Canford School B x 2

J18

151 Canford School A Canford School B Royal Docks 3

 Men's Coxless Fours [ M4- ]


Senior 2

124 / 139 Thames Tradesmen Agecroft City of Bristol 8

 Women's Coxless Fours [ W4- ]


Senior 1

156 Staines Auriol Kensington x 2

 Men's Coxed Fours [ M4+ ]


Senior 2

133 Agecroft Furnivall Peterborough City 3

Senior 3

131 / 148 London Tiffin School Auriol Kensington 8

Senior 4

112 Curlew x x 1

Novice

120 Emanuel School Curlew E Curlew F 3

 Women's Coxed Fours [ W4+ ]


Senior 2

109 Norwich Auriol Kensington Kingston 5

Senior 3

118 Auriol Kensington Vesta Curlew 5

Senior 4

144 Vesta Globe Poplar Blackwall & District 4

 Men's Double Sculls [ M2x ]


Senior 1

152 Guildford x x 1

Senior 3

104 Tideway Scullers School Cantabrigian Guildford 5

J16

153 Royal Docks Tiffin School Shiplake College 4

 Women's Double Sculls [ W2x ]


Senior 1

138 St Peter's School Tideway Scullers x 2

Senior 3

126 Auriol Kensington Poplar Blackwall & District Loughborough 3

J18

154 St Peter's School Northwich Shiplake College 3

 Men's Coxless Pairs [ M2- ]


Elite

111 Molesey Cygnet Norwich 4

Senior 1

105 Nottingham Norwich Tyrian 7

Senior 2

132 / 150 Auriol Kensington Cygnet Southampton University D 8

 Women's Coxless Pairs [ W2- ]


Elite

147 Norwich Tideway Scullers Kingston 3

 Men's Single Sculls [ M1x ]


Senior 1

134 Poplar Blackwall & District Ardingly (Stafford) Southampton Coalporters 3

Senior 2

102 Cantabrigian (Palmer) Poplar Blackwall & District Southampton Coalporters (Chin) 4

Senior 3

108 / 122 Cantabrigian (Palmer) London Southampton Coalporters (Chin) 8

Senior 4

130 London Poplar Blackwall & District Rob Roy (Silk) 6

Novice

135 Cantabrigian (Price) Tideway Scullers (Williams) Simoco (Smith) 6

J18

149 Shiplake College Royal Docks (O'Connell) Windsor Boys School 3

 Women's Single Sculls [ W1x ]


Lwt

114 Auriol Kensington Loughborough Wallingford (Job) 3

Senior 1

136 Tideway Scullers (Finn) Loughborough x 2

Senior 3

107 Bewl Bridge (Herbert) Wallingford (Job) x 2

Senior 4

137 Globe Westover & Bournemouth (Edwards) Westover & Bournemouth (Bonds) 3

Novice

103 Globe (Skailes) Tideway Scullers School (Nierlich) Globe 6